Știri din industrie

Acasă / Știri / Știri din industrie / Producător de lumini solare pentru exterior: tipuri, specificații și ghid de cumpărare

Producător de lumini solare pentru exterior: tipuri, specificații și ghid de cumpărare

Ce Lumini solare pentru exterior Sunt și de ce cumpărătorii trec la ei

Luminile solare pentru exterior sunt fire de iluminat LED autonome care combină un panou fotovoltaic mic, o baterie reîncărcabilă, un senzor de lumină și o serie de becuri LED rezistente la intemperii într-o singură unitate fără fir, iar pentru majoritatea proiectelor de iluminat pentru curte, grădină, ospitalitate și municipalitate, acestea oferă acum luminozitate și durabilitate în mai multe anotimpuri comparabile cu iluminatul cu feston cu fir, fără costul sau complexul de cabluri electrice care rulează site-ul. Deoarece panoul se încarcă în timpul zilei și bateria alimentează automat șirul din amurg până când încărcarea stocată este utilizată, dispozitivul nu necesită priză, nici șanț și nici electrician, acesta fiind motivul principal pentru care echipele de achiziții, designerii de peisaj și operatorii din domeniul ospitalității specifică din ce în ce mai mult lumini solare pentru noile programe de iluminat exterior, mai degrabă decât să utilizeze implicit seturi de festone alimentate de la rețea.

Acest ghid este scris pentru cumpărătorii care trebuie să evalueze Lumini solare pentru exterior la un nivel tehnic și de aprovizionare mai degrabă decât unul decorativ: distribuitorii construind un catalog sezonier, grupurile de ospitalitate specificând instalațiile pentru mai multe proprietăți, antreprenorii de peisaj comparând furnizorii și echipele de import care verifică un Lumini solare pentru exterior Manufacturer pentru un program cu etichetă privată sau OEM. Acesta prezintă tipurile obișnuite de produse de pe piață, modul în care componentele interne funcționează împreună, modul în care tehnologia panoului solar și a bateriilor diferă în funcție de nivelurile de preț, ce arată datele actuale de pe piață despre creșterea categoriei, cum se potrivește un produs cu o aplicație, cum se compară solarul cu alternativele cu cablu, factor cu factor, ce înseamnă de fapt evaluările de protecție la intrare pentru durabilitatea în aer liber, ce trebuie verificat atunci când se aprovizionează un sistem instalat și cum se aprovizionează cu mai multe sezoniere.

Cheie la pachet: Luminile solare elimină cei mai mari factori de cost ai proiectelor de iluminat în aer liber – cablurile și forța de muncă electrician – în timp ce le solicită cumpărătorilor să evalueze tipul panoului, chimia bateriei și evaluarea IP cu aceeași rigoare ca orice dispozitiv cu fir.

Tipuri comune și variante de design ale luminilor solare pentru exterior

Nu toate produsele vândute sub etichetă Lumini solare pentru exterior servesc aceluiași scop, iar cumpărătorii care tratează categoria ca pe un singur produs au tendința de a supra sau subspecifica site-ul lor. Cele patru variante de mai jos acoperă cea mai mare parte a ceea ce este fabricat în prezent pentru grădină, ospitalitate și utilizare la evenimente și fiecare schimbă distanța dintre becuri, grosimea cablului și puterea de lumină în mod diferit.

  • Corzi LED mini sau fairy utilizați becuri LED mici, la distanță apropiată, pe un fir subțire de cupru sau acoperit cu PVC, preferate pentru înfășurarea spalierelor, copacilor mici și balustradele în care scopul este o strălucire ușoară ambientală, mai degrabă decât iluminarea sarcinii.
  • Snururi glob sau mărgele , la care face referire uneori convenția privind mărimea becurilor G30/G40 pentru consumatori, utilizează globuri rotunde din plastic mată sau transparent pe un cablu mai greu și sunt cea mai comună alegere pentru baldachinele de terasă, pergole și terasele restaurantelor.
  • Corzi în stil filament Folosește filamente LED cu strălucire caldă în interiorul unei carcase cu aspect de sticlă pentru a imita becurile Edison de epocă și sunt populare pentru locurile de nuntă, barurile de pe acoperiș și zonele de relaxare din cafenele în care consecvența estetică cu corpurile de interior contează.
  • Snuri de festone comerciale utilizați un cablu mai greu de cauciuc sau din PVC întărit cu becuri înlocuibile cu șuruburi, construit pentru rulări mai lungi și configurarea și demontarea repetate de către flotele de închiriere pentru evenimente, lanțurile de ospitalitate și departamentele de parc municipal.

Dincolo de stilul becului, cumpărătorii aleg de obicei între un fix alb cald (2700K–3000K) temperatura de culoare pentru ambianța rezidențială și de ospitalitate, a alb rece (5000K–6500K) opțiune pentru traseul cu vizibilitate mai mare sau utilizarea de securitate sau a șir care schimbă culoarea (RGB). cu telecomandă pentru evenimente și decorațiuni sezoniere. Lungimea cablului variază, de asemenea, în funcție de nivel: șirurile de consum de nivel de bază rulează în mod obișnuit între 10 și 15 metri, în timp ce produsele festone de calitate comercială sunt oferite din ce în ce mai mult în curse de 20 până la 50 de metri, uneori cu mai multe șiruri concepute pentru a conecta cap la cap pentru locații mari.

Tipuri obișnuite de șnur solar de exterior și potrivirea lor tipică în funcție de locație.
Tip Stilul becului Lungime tipică Aplicație comună
LED Mini / Fairy LED-uri mici expuse 10–30 m Spalier, copaci, balustrade
Glob / mărgele Globuri rotunde înghețate 10–15 m Pergolă, terasă, terasă
Filament-Stil LED-uri cu filament cald 10–20 m Nunți, baruri pe acoperiș, cafenele
Feston comercial Becuri înlocuibile cu șuruburi 20–50 m Lanțuri de ospitalitate, parcuri, închiriere evenimente

Cheie la pachet: Potrivirea stilului becului și a gradului cablului la locul de desfășurare contează mai mult decât doar luminozitatea - un cablu de tip feston comercial va rezista mai mult decât o șuviță luminoasă într-un cadru de ospitalitate cu trafic intens, chiar și la un flux luminos similar.

Structura de bază și principiul de funcționare al luminilor solare

Un șir de lumină solară este un mic sistem energetic cu buclă închisă, iar înțelegerea structurii sale explică majoritatea diferențelor de performanță pe care cumpărătorii le întâlnesc între produsele cu preț redus și cele de calitate comercială. În timpul zilei, panoul fotovoltaic transformă lumina soarelui în electricitate de curent continuu, care trece printr-un mic circuit de control de încărcare care reglează curentul care trece în bateria reîncărcabilă, astfel încât să se încarce fără a fi supraîncărcat sau deteriorat de vârfurile de tensiune. Bateria, de obicei găzduită într-un compartiment etanș atașat la panou sau montată separat de-a lungul cablului, stochează acea energie până când un senzor de lumină pe bază de fotorezistor detectează căderea luminii ambientale la amurg și închide automat circuitul care alimentează firul LED.

Din acel moment, LED-urile scad încărcătura stocată pe timpul nopții, iar majoritatea unităților comerciale includ un buton de mod sau o telecomandă care oferă modele de iluminare permanentă, lent, sclipitoare sau bliț, împreună cu un comutator de suprareglare pentru a dezactiva senzorul de lumină pentru testare sau control manual. Produsele de nivel superior separă panoul, bateria și senzorul într-o carcasă rezistentă la intemperii, distinctă de cablul în sine, ceea ce permite panoului să fie montat în plin soare pe un țăruș sau un suport, chiar și atunci când LED-ul este înșirat pe o pergolă sau o linie de gard parțial umbrită, o configurație care îmbunătățește semnificativ consistența încărcării în comparație cu modelele în care panoul este fixat pe aceeași structură ca și luminile.

Panou solar (monocristalin) Baterie controler de încărcare Senzor de lumină de la amurg până la zori Suport LED rezistent la intemperii Stâlp de montaj / țăruș

Diagrama simplificată a structurii izometrice a unui sistem de lumină solară în aer liber și a componentelor sale de bază.

Cheie la pachet: Un modul separabil cu panou și baterie care poate fi montat independent de cablul LED este un indicator puternic al unui design de calitate comercială, mai degrabă decât un produs decorativ de nivel de intrare.

Tehnologia panourilor solare: comparație monocristalină, policristalină și cu peliculă subțire

Panoul este singura componentă cea mai responsabilă pentru cât de fiabil se încarcă un șir de lumină solară în aer liber de-a lungul anotimpurilor, iar trei tehnologii de panouri apar în prezent în categorie. Panourile de siliciu monocristalin sunt tăiate dintr-un singur cristal continuu de siliciu, care lasă electronii să curgă cu mai puține pierderi la limită internă și, de obicei, oferă cea mai mare eficiență de conversie dintre cele trei. Panourile policristaline sunt turnate din mai multe fragmente de siliciu topite împreună, ceea ce este un proces de fabricație mai simplu și mai ieftin, dar lasă mai multe granițe pentru ca electronii să le traverseze, reducând producția pe unitatea de suprafață a panoului. Panourile cu peliculă subțire sau amorfe depun un strat de semiconductor mult mai subțire pe un suport flexibil sau rigid, ceea ce reduce costul materialului și permite forme curbe sau compacte de panouri, dar la cea mai scăzută eficiență a grupului.

Deoarece luminile solare de exterior folosesc de obicei panouri mici - adesea de doar câțiva centimetri - diferențele de eficiență contează disproporționat în comparație cu solarul de pe acoperiș, deoarece un panou cu eficiență scăzută de această dimensiune pur și simplu nu poate capta suficientă energie într-o zi scurtă de iarnă pentru a încărca complet o baterie pentru un ciclu de iluminare pe toată durata nopții. Acesta este motivul pentru care liniile luminoase de calitate comercială specifică din ce în ce mai mult panouri monocristaline chiar și la un cost modic, rezervând panourile cu peliculă subțire pentru produse decorative cu costuri mai mici, destinate duratelor de funcționare pe timp de noapte mai scurte. Comparațiile de eficiență în industrie plasează panouri monocristaline în 20% până la 23% gama, panouri policristaline în 15% până la 17% gamă și panouri cu peliculă subțire sau amorfe în 10% până la 13% interval, conform datelor comparative ale panourilor solare publicate de TheGreenWatt și American Sentry Solar. Separat, urmărirea industriei citată de A1 Solar Store estimează că celulele monocristaline reprezintă aproximativ 98% din producția globală de celule solare până în 2026, reflectând cât de mult lanțul de aprovizionare solar mai larg s-a mutat deja către tehnologia cu eficiență mai mare, care beneficiază și aplicațiile de iluminat de format mic.

Înainte de a analiza comparația eficienței de mai jos, este util să rețineți că aceste procente descriu cât de mult din lumina soarelui care lovește suprafața panoului este convertită în energie electrică utilizabilă, că un procent mai mare înseamnă că un panou mai mic poate furniza aceeași durată de funcționare pe noapte, că eficiența panoului nu determină de la sine puterea totală de lumină, deoarece numărul de LED-uri și capacitatea bateriei contează, de asemenea, că cumpărătorii care achiziționează latitudini nordice sau locuri de instalare ar trebui să cumpere mult mai mult decât eficiența de instalare. regiunile însorite și că cifrele de eficiență sunt de obicei măsurate în condiții de testare standardizate, mai degrabă decât în condiții reale de instalare.

Graficul 1: Eficiența tipică a conversiei în funcție de tipul panoului solar

Siliciu monocristalin - până la 23%

Siliciu policristalin - până la 17%

Film subțire / amorf - până la 13%

Intervalele de eficiență compilate din datele comparative ale panourilor TheGreenWatt și American Sentry Solar.

Diferența dintre eficiența monocristalină și cea a filmului subțire prezentată mai sus se traduce direct în dimensiunea panoului și flexibilitatea de montare pentru un produs de lumină șir. Un panou monocristalin poate fi construit cu aproximativ jumătate din suprafața unui panou cu peliculă subțire, captând în același timp o cantitate similară de energie zilnică, motiv pentru care unitățile comerciale compacte montate pe stâlpi folosesc aproape întotdeauna celule monocristaline. Policristalinul se află într-un nivel mediu pe care încă îl folosesc multe linii de iluminat de grădină cu preț mediu, oferind un echilibru rezonabil între performanța de încărcare și costul unitar. Cumpărătorii care caută clime cu mai puține ore de lumină solară, mai multă acoperire cu nori sau zile de iarnă mai scurte ar trebui să trateze tipul de panou ca o specificație principală, mai degrabă decât o idee ulterioară, deoarece un panou cu peliculă subțire care funcționează adecvat într-un climat însorit poate avea dificultăți să încarce complet aceeași baterie într-o săptămână înnorată de toamnă. De asemenea, este de remarcat faptul că eficiența panoului interacționează cu unghiul și orientarea panoului: chiar și un panou de înaltă eficiență are performanțe slabe dacă este montat plat, mai degrabă decât înclinat spre arcul tipic al soarelui, astfel încât producătorii care includ un suport reglabil sau un unghi de pilon ajută eficient tehnologia panoului să funcționeze mai aproape de eficiența nominală în instalațiile reale. Pentru cumpărătorii B2B care compară mai multe fabrici, să întrebe direct ce tehnologie de panouri este utilizată, mai degrabă decât să se bazeze pe limbajul general de marketing, este una dintre cele mai rapide modalități de a separa liniile de produse premium de cele entry-level.

Cheie la pachet: Panourile monocristaline oferă o eficiență de conversie cu aproximativ 35% până la 75% mai mare decât panourile cu peliculă subțire de aceeași dimensiune, acesta fiind principalul motiv pentru care luminile solare de calitate comercială favorizează celulele monocristaline în ciuda costului mai ridicat al componentelor.

Chimia bateriei și performanța de funcționare pentru lumini solare

Chimia bateriei determină două lucruri la care cumpărătorilor le pasă cel mai mult după luminozitate: câte sezoane va funcționa aparatul înainte ca bateria să fie înlocuită și cât de constant funcționează într-o serie de zile înnorate. Trei componente chimice ale bateriilor domină categoria iluminatului solar exterior. Hidrură de nichel-metal (NiMH) bateriile rămân cea mai obișnuită alegere în produsele entry-to-mid-tier, deoarece sunt ieftine și sunt disponibile pe scară largă în factori de formă standard AA sau AAA, dar au o rată de autodescărcare relativ ridicată, de aproximativ 15% până la 20% pe lună, conform ghidurilor pentru baterii publicate de Hykoont. Litiu-ion bateriile oferă o densitate de energie mai mare și o performanță mai bună pe vreme rece decât NiMH, deși celulele standard cu ioni de litiu se pot opri sau pot avea performanțe slabe la frig extrem fără un design termic suplimentar. Fosfat de fier de litiu (LiFePO4) bateriile sunt din ce în ce mai poziționate ca opțiune premium pentru instalațiile comerciale și în patru sezoane, deoarece combină o gamă largă de operare stabilă, citată de mai mulți furnizori de baterii, inclusiv Linkind și Hykoont, ca fiind de aproximativ -20°C până la 60°C, cu cel mai lung ciclu de viață dintre cele trei substanțe chimice.

Ciclul de viață merită explicat înainte de graficul de mai jos, deoarece este numărul care prezice cel mai direct câți ani durează o baterie în timpul utilizării zilnice cu încărcare și descărcare, mai degrabă decât câte ore funcționează cu o singură încărcare. Fiecare ciclu complet de încărcare-descărcare provoacă o uzură structurală mică în interiorul bateriei și, odată ce o baterie a trecut prin numărul nominal de cicluri, capacitatea sa utilizabilă scade, de obicei, suficient de mult încât durata de funcționare pe noapte devine considerabil mai scurtă, chiar dacă bateria funcționează încă din punct de vedere tehnic. Producătorii publică rar această cifră în mod vizibil, așa că este o întrebare utilă de adresat direct atunci când comparăm furnizorii. Cele trei substanțe chimice diferă substanțial pe această măsurătoare, iar diferența se compun de-a lungul mai multor ani de utilizare zilnică în aer liber.

Graficul 2: Durata tipică a ciclului de încărcare-descărcare în funcție de chimia bateriei

~750

~1.500

~2.500

NiMH
500–1.000 de cicluri

Li-ion
1.000–2.000 de cicluri

LiFePO4
2.000–3.000 de cicluri

Intervalele de viață ciclului bazate pe îndrumările bateriei publicate de Hykoont și UFine Battery.

Citind tabelul împreună cu utilizarea zilnică tipică, o baterie NiMH care ciclează o dată pe zi tinde să ajungă la sfârșitul ciclului de viață util în decurs de unul până la doi ani de funcționare în aer liber, ceea ce se aliniază cu indicațiile de teren care sugerează că luminile de grădină alimentate cu NiMH sunt adesea înlocuite anual în climatele solicitante. O baterie litiu-ion în intervalul de la 1.000 la 2.000 de cicluri acoperă, în general, doi până la patru ani de utilizare zilnică înainte ca capacitatea de a deveni vizibilă, în timp ce bateriile LiFePO4 cu intervalul de 2.000 până la 3.000 de cicluri pot suporta în mod realist trei până la cinci sau mai mulți ani de cicluri zilnice de încărcare, motiv pentru care programele comerciale de iluminare a festonelor costă chiar și costul ridicat al costurilor unității de înlocuire cu LiF4PO. este mai mare. Dincolo de numărul de cicluri, diferența practică observată de cumpărători la fața locului este fiabilitatea pe vreme rece: NiMH și celulele standard cu ioni de litiu își pierd capacitatea și se pot comporta imprevizibil sub punctul de îngheț, în timp ce LiFePO4 este mai frecvent citat ca menținând o producție stabilă într-o variație de temperatură sezonieră mai largă. Pentru cumpărătorii din sectorul ospitalității și municipali care evaluează costul total al unui program de iluminat, mai degrabă decât prețul unitar, o sumă modestă pe unitate pentru bateriile LiFePO4 poate reduce frecvența de înlocuire suficient pentru a reduce costul anual efectiv al instalării, în special pentru locații de montaj greu accesibile, cum ar fi pergole înalte sau stâlpi de iluminat municipal, unde schimbarea bateriilor implică un cost real de muncă.

Comparație chimică a bateriei pentru aplicații de lumină solară în aer liber.
Chimie Ciclul de viață tipic Comportament pe vreme rece Nivelul de produs tipic
NiMH 500–1.000 de cicluri Mai slab sub îngheț Intrare la nivelul mediu
Litiu-ion 1.000–2.000 de cicluri Moderat, necesită design termic Nivelul mijlociu spre superior
LiFePO4 2.000–3.000 de cicluri Stabil pe o gamă largă Comercial / patru sezoane

Cheie la pachet: Chimia bateriei, nu numai dimensiunea panoului, este de obicei factorul decisiv în câți ani rulează un program de iluminare solară înainte de a fi necesară înlocuirea componentelor.

Creșterea pieței globale și tendințele industriei pentru lumini solare

Cercetările de piață efectuate de terți indică în mod constant aceeași poveste direcțională: iluminatul alimentat cu energie solară crește mai repede decât categoria mai largă de iluminat decorativ în care se află, iar cumpărătorii care construiesc o strategie de aprovizionare pe mai mulți ani beneficiază de înțelegerea acestei tendințe, mai degrabă decât de o singură cifră instantanee. Conform unui raport de piață a luminilor solare șir publicat de 360iCercetare, piața globală a luminilor solare a fost estimată la aproximativ 3,78 miliarde de dolari în 2025 , este de așteptat să ajungă aproximativ 4,14 miliarde de dolari în 2026 , și se estimează că va crește la o rată de creștere anuală compusă de aproximativ 12,16% , ajungând aproape de 8,45 miliarde USD până în 2032 . Această rată de creștere depășește categoria mai largă de lumini cu șir, pe care un raport separat de la Informații profunde ale pieței o evaluează la aproximativ 1,15 miliarde de dolari în 2024, crescând la aproximativ 1,68 miliarde de dolari până în 2030, la un CAGR mai aproape de 6,6%, sugerând că variantele alimentate cu energie solară câștigă constant o cotă de cerere odată cu creșterea totală a luminii.

Analiza tendințelor publicată de Accio, bazându-se pe comportamentul de căutare și rapoartele de piață, adaugă un context util: cererea mai largă de iluminat solar este de așteptat să depășească 15 miliarde de dolari până în 2030, cu funcții inteligente și conectivitate IoT citate ca o pârghie de creștere emergentă, iar interesul de căutare pentru lumini solare arată în mod specific creșteri sezoniere clare legate de perioadele de vacanță și de evenimente în aer liber, mai degrabă decât de cererea plată pe tot parcursul anului. Deep Market Insights raportează, de asemenea, că America de Nord conduce în prezent cererea pentru categoria mai largă de lumini șiruri, în timp ce Asia-Pacific este regiunea cu cea mai rapidă creștere, un model în concordanță cu creșterea investițiilor în locuințe în aer liber și cu achizițiile determinate de festivaluri în acea regiune. Înainte de graficul tendințelor de mai jos, merită remarcat faptul că aceste cifre provin de la diferite firme de cercetare care utilizează definiții diferite, că luminile solare sunt de obicei tratate ca un subsegment al pieței mai mari de lumini și iluminat solar, că cifrele CAGR se compun anual mai degrabă decât liniar, că modelele regionale ale cererii variază semnificativ în funcție de climă și cultura de viață în aer liber și că toate cifrele de raport ar trebui citite mai degrabă ca semnale precise pentru industrie. volumul comenzii furnizorului.

Graficul 3: Tendința globală a dimensiunii pieței de lumini solare (miliard USD)

3,78 miliarde USD 4,14 miliarde USD 8,45 miliarde USD 2025 2026 2032 (proiect.)

Sursa: 360iResearch, raportul 2025-2030 al pieței de lumini solare pentru dimensiunea și cota.

Panta ascendentă din graficul de mai sus reflectă mai degrabă mai mulți factori de creștere a cererii decât o singură cauză. Creșterea investițiilor în locuințe în aer liber în rândul consumatorilor rezidențiali a extins baza adresabilă pentru iluminatul decorativ în general, iar în această bază, considerentele de durabilitate și costurile evitate cu electricitatea direcționează o pondere tot mai mare a achizițiilor către opțiunile alimentate cu energie solară în mod specific. Operatorii din sectorul ospitalității care modernizează barurile de pe acoperiș, terasele de la piscine și zonele de luat masa în aer liber preferă din ce în ce mai mult șirurile solare unde cablarea ar fi perturbatoare sau costisitoare de instalat, iar cumpărătorii municipali care implementează iluminatul pentru parc și pasarele beneficiază de același avantaj de instalare fără cabluri la scară. Pentru un Lumini solare pentru exterior Manufacturer sau furnizorul evaluând unde să investească dezvoltarea produsului, diferența dintre 12,16% CAGR raportat pentru luminile solare în mod specific și aproximativ 6,6% până la 8% CAGR raportat pentru lumini string în general este un semnal rezonabil de puternic că variantele solare vor continua să ia pondere de la echivalentele cu fir în următorii ani. Deoarece diferite firme de cercetare raportează dimensiuni absolute semnificative ale pieței, în funcție de modul în care definesc categoria, tabelul de mai jos prezintă mai multe estimări publicate una lângă alta, mai degrabă decât să prezinte o cifră ca definitivă, ceea ce oferă cumpărătorilor o imagine mai clară a intervalului în care lucrează analiștii.

Estimări ale pieței selectate de la terți; cifrele variază în funcție de domeniul cercetării și sunt doar direcționale.
Sursa de cercetare Segment acoperit Valoarea anului de bază Valoarea proiectată / CAGR
360iResearch Lumini solare șir (global) 3,78 miliarde USD (2025) 8,45 miliarde USD by 2032 / 12.16%
Deep Market Insights String de lumină, toate tipurile 1,15 miliarde USD (2024) 1,68 miliarde USD până în 2030 / 6,6%
Rapoarte de piață verificate String de lumină, toate tipurile 2,1 miliarde USD (2022) 3,5 miliarde USD până în 2030 / 7,3%

Cheie la pachet: Firmele independente de cercetare raportează că luminile solare cresc cu aproximativ dublu față de CAGR-ul categoriei mai largi de lumini șir, ceea ce indică că variantele solare câștigă cota de categorie, mai degrabă decât să se limiteze la creșterea globală a pieței.

Scenarii de aplicare și criterii de selecție pentru lumini solare de exterior

Alegerea produsului potrivit începe cu potrivirea dispozitivului la locul și modul în care va fi folosit efectiv, iar acea combinație arată diferit pentru o grădină rezidențială decât pentru un acoperiș de ospitalitate sau un parc municipal. Tabelul de mai jos stabilește scenarii tipice de aplicare lângă criteriile de selecție care afectează cel mai direct dacă un anumit produs va funcționa bine în acea setare, astfel încât cumpărătorii să poată lucra împreună pe cele două coloane, mai degrabă decât să trateze luminozitatea sau prețul ca singurele variabile.

Scenarii tipice de aplicare

  • Terase rezidentiale, pergole si spaliere de gradina
  • Restaurante, hoteluri și terase de bar pe acoperiș
  • Instalatii de inchiriere nunti si evenimente
  • Parcuri municipale, piețe și alei pietonale
  • Campinguri, parcuri de rulote și locuri de agrement în afara rețelei

Criterii cheie de selecție

  • Orele medii zilnice de lumină solară la locul de instalare
  • Lungimea rulării și căderea de tensiune pe distanțe lungi ale cablurilor
  • Evaluare IP adecvată climei locale
  • Compoziția bateriei potrivită pentru temperaturile de funcționare de iarnă
  • Design cu bec înlocuibil versus sigilat pentru întreținere

Disponibilitatea la lumina soarelui este criteriul cumpărătorilor cel mai adesea subponderali. Un site cu soare constant și neobstrucționat timp de cel puțin patru până la șase ore pe zi va suporta majoritatea tehnologiilor de panouri, dar o curte parțial umbrită sau un site cu o zi de iarnă scurtă beneficiază de specificarea unui panou monocristalin și a unei baterii de capacitate mai mare pentru a compensa. Lungimea rulării contează deoarece șirurile de LED-uri mai lungi atrag mai mult curent pe același conductor, iar produsele comerciale de tip feston concepute pentru linii de 30 până la 50 de metri folosesc de obicei un fir mai gros și, în unele cazuri, un amplificator de linie mediană sau un panou secundar pentru a menține luminozitatea constantă cap la cap, un detaliu despre care merită întrebat direct pentru instalații mari. Înlocuirea becurilor este o considerație practică de întreținere: șirurile sigilate sunt de obicei mai puțin costisitoare în față, dar necesită înlocuire completă atunci când o secțiune defectează, în timp ce produsele în stil feston cu becuri înșurubate permit personalului unității să înlocuiască becurile individuale, ceea ce scade costurile de întreținere pe termen lung pentru instalațiile mari de ospitalitate sau municipale.

Cheie la pachet: Orele de lumină solară la locul real de instalare, nu fluxul de lumen principal, este singurul factor cel mai probabil pentru a determina dacă o lumină solară funcționează constant pe parcursul întregului sezon.

Comparație detaliată: lumini solare și lumini electrice tradiționale

Cumpărătorii se întreabă frecvent dacă luminile solare sunt pur și simplu un înlocuitor asemănător pentru iluminatul feston alimentat de la rețea sau dacă cele două servesc cazuri de utilizare cu adevărat diferite. În practică, răspunsul depinde de factorul specific comparat, iar tabelul de mai jos stabilește cele două opțiuni una lângă alta pe dimensiunile care decid cel mai adesea o alegere de achiziție.

Comparație factor cu factor a iluminatului de exterior alimentat cu energie solară și conectat la rețea.
Factor Lumini cu energie solară Lumini electrice conectate la rețea
Sursa de alimentare Baterie reîncărcabilă din panoul de bord Rețea electrică prin priză sau cablare
Instalare Fără cablare; plasarea panoului contează Necesită acces la priză sau cablare fixă
Expunerea costurilor de funcționare Nu există consum de energie electrică contorizată odată instalat Se adaugă la sarcina măsurată în cazul utilizării intense pe noapte
Dependența de vreme Ieșirea de încărcare variază în funcție de lumina solară zilnică Funcționează constant, indiferent de lumina zilei
Cele mai bune potriviri tipice Instalări la distanță, sezoniere sau în afara rețelei Locuri permanente în apropierea energiei existente cu utilizare intensă

O tehnologie împărtășită de ambele opțiuni este becul LED în sine și merită să înțelegeți de ce LED-urile au devenit implicite chiar și pentru luminile cu fir, înainte de a compara în continuare solare și electrice. Componentele LED consumă mult mai puțină energie decât becurile incandescente pe care le-au înlocuit în industria de iluminat mai largă, ceea ce contează pentru produsele solare, deoarece reduce în mod direct cantitatea de capacitate a bateriei necesară pentru a susține o noapte de iluminare și este importantă pentru produsele conectate la rețea, deoarece scade costul contorizat al energiei electrice pentru rularea instalațiilor lungi de feston pe noapte. Graficul de mai jos izolează acel câștig de eficiență unic, bine documentat, înainte ca discuția de comparație să continue.

Diagrama 4: Economii de energie cu LED-uri versus becuri cu incandescență

75% mai puțină energie utilizată

Sursa: Datele privind eficiența LED-urilor ale Departamentului Energetic al SUA, citate în analiza industriei de lumini șiruri Verified Market Reports.

O reducere de aproximativ 75% a consumului de energie, așa cum a raportat Departamentul de Energie al SUA și la care se face referire în analiza de piață a luminilor șiruri din Verified Market Reports, este un decalaj suficient de mare încât să remodeleze ambele părți ale tabelului de comparație de mai sus. Pentru iluminatul feston conectat la rețea, înseamnă că dezavantajul costului măsurat în raport cu solarul s-a redus considerabil în comparație cu epoca incandescenței, deoarece șirurile de festoon LED moderne consumă mult mai puțin curent decât tehnologia mai veche a becurilor. Pentru corzile alimentate cu energie solară, același câștig de eficiență este ceea ce face ca panourile mici, de putere redusă și bateriile compacte să fie viabile, deoarece o încărcare echivalentă cu incandescență ar necesita un panou și o baterie mult prea mari pentru a fi practice într-un format de țăruș de grădină sau de cablu suspendat. În practică, asta înseamnă că decizia între iluminarea solară și cea conectată la rețea de astăzi se reduce mai puțin la eficiența energetică brută, deoarece ambele formate folosesc acum de obicei LED-uri și mai mult la logistica instalării, disponibilitatea luminii solare la fața locului și modul în care cumpărătorul dorește să gestioneze costurile de funcționare pe termen lung și infrastructura cablurilor. Locurile cu infrastructură electrică exterioară existentă și o utilizare foarte intensă pe timp de noapte, cum ar fi o curte de hotel instalată permanent, pot în continuare să favorizeze sistemele de festone conectate la rețea pentru consecvență, în timp ce site-urile fără acces convenabil la energie, instalații sezoniere sau locații în care cablul de șanț este nepractic sau costisitor favorizează din ce în ce mai mult energia solară.

Cheie la pachet: Deoarece atât luminile solare, cât și cele conectate la rețea folosesc acum de obicei aceeași tehnologie eficientă de becuri LED, alegerea practică între ele se reduce de obicei la accesul la instalație și la disponibilitatea luminii solare, mai degrabă decât la eficiența energetică.

Evaluare IP, rezistență la intemperii și standarde de durabilitate de verificat

Deoarece luminile solare sunt, prin definiție, expuse permanent la mediul exterior, ratingul de protecție la pătrundere (IP) imprimat pe panou, carcasa bateriei și conectori este unul dintre cei mai fiabil indicatori de durabilitate pe care un cumpărător poate verifica înainte de a comanda. Evaluarea folosește două cifre: prima indică protecția împotriva particulelor solide, cum ar fi praful, pe o scară de la 0 la 6, iar a doua indică protecția împotriva apei, pe o scară de la 0 la 9, astfel încât o a doua cifră mai mare reflectă în mod specific o rezistență mai bună la ploaie, stropire sau scufundare. Cardurile de mai jos rezumă evaluările cel mai frecvent întâlnite pe componentele luminii șir de exterior și condițiile pentru care fiecare este potrivit în mod realist.

IP44

Protejat împotriva stropirii cu apă din orice direcție; potrivit pentru terase acoperite și poziții de montaj adăpostite, mai puțin potrivit pentru expunerea complet deschisă.

IP65

Complet etanș la praf și protejat împotriva jeturilor de apă de joasă presiune; o linie de bază comună pentru firele LED utilizate în grădini deschise și în terase.

IP67

Etanș la praf și protejat împotriva scufundarii temporare de până la un metru; potrivite pentru corpurile de iluminat expuse la ploi abundente sau la inundații la nivelul solului.

IP68

Etanș la praf și protejat împotriva scufundarii continue peste un metru; de obicei specificat pentru zonele comerciale pe malul apei, adiacente piscinelor sau complet neadăpostite.

Evaluarea IP în sine nu descrie pe deplin durabilitatea, iar cumpărătorii care evaluează un producător ar trebui să întrebe și despre materialul mantalei cablului și despre designul conectorului. O jachetă din PVC sau cauciuc stabilizat la UV rezistă la crăpare și decolorare din cauza expunerii prelungite la soare mult mai bine decât plasticul netratat, care este un punct de defecțiune obișnuit la produsele cu costuri mai mici după o singură vară de utilizare continuă în aer liber. Îmbinările conectorului dintre segmentele șirului ar trebui să includă o garnitură de cauciuc sau o etanșare supraturlata, mai degrabă decât o simplă fixare din plastic, deoarece îmbinările sunt de obicei acolo unde pătrunderea apei începe pe un sistem de feston. Panourile și carcasele bateriilor sunt în mod obișnuit turnate din ABS sau policarbonat, ambele oferind rezistență rezonabilă la UV și la impact, iar hardware-ul de montaj din oțel inoxidabil sau galvanizat rezistă la coroziune mult mai mult decât suporturile sau suporturile de oțel neacoperite în instalațiile de coastă sau cu umiditate ridicată.

Cheie la pachet: Clasificarea IP65 este, în general, o bază adecvată pentru utilizarea grădinii și a terasei acoperite, în timp ce instalațiile comerciale sau pe malul apei complet expuse garantează componente cu clasificare IP67 sau IP68.

Aprovizionare de la un producător de șiruri solare de exterior: Considerații OEM și ODM

Pentru distribuitori, echipe de achiziții pentru ospitalitate și importatori care construiesc un program de iluminat cu etichetă privată sau în vrac, alegând un Lumini solare pentru exterior Manufacturer implică un set diferit de întrebări decât cumpărarea unui produs finit de vânzare cu amănuntul. Dincolo de tipul panoului, chimia bateriei și evaluarea IP deja menționată mai sus, merită să întrebați un furnizor despre trasabilitatea componentelor, inclusiv de unde provin cipurile LED și celulele bateriei, deoarece aprovizionarea inconsecventă a componentelor între ciclurile de producție este o cauză comună a variației calității care apare numai după ce un produs a fost în câmp timp de un sezon. De asemenea, merită să înțelegem dacă o fabrică oferă producție OEM, construirea unui design pe care cumpărătorul îl deține deja sau dezvoltare ODM, adaptând sau personalizând o linie de produse existentă la brandingul și specificațiile cumpărătorului, deoarece cele două căi au implicații diferite în ceea ce privește durata de livrare și intrarea în proiectare. Capacitatea de testare internă, cum ar fi testarea accelerată a expunerii la intemperii sau testarea ciclului bateriei înainte ca un proiect să fie livrat la producție, este un alt factor de diferențiere despre care merită întrebat direct, împreună cu dacă un furnizor poate sprijini ambalarea și documentația cu etichetă privată pentru canalul de vânzare cu amănuntul sau contractul propriu al cumpărătorului.

Ningbo Hengboyi Lamp Co., Ltd., fosta fabrica de piese auto Yuyao Hengli, este un exemplu de producător care deservește această parte a pieței ca furnizor de iluminat comercial OEM și fabrică de iluminat comercial decorativ ODM. Înființată în 2003 și cu sediul în orașul Yuyao, provincia Zhejiang – o zonă cunoscută în sectorul de producție al Chinei ca „Orașul natal al materialelor plastice” – compania integrează cercetarea și dezvoltarea, producția, vânzările și exportul autonom sub un singur acoperiș, cu un domeniu de activitate care cuprinde corpuri de iluminat, accesorii de iluminat, produse electronice și componente conexe turnate prin injecție, cauciuc și hardware. Baza sa de producție include echipamente de procesare, producție și testare care susțin fabricarea de precizie a produselor din plastic alături de asamblarea electronică, care este combinația de capabilități pe care un produs de lumină solară, care cuprinde carcase turnate prin injecție, ansambluri de circuite imprimate și integrarea bateriei, le necesită de obicei de la un singur furnizor. Compania a construit relații pe termen lung cu clienții interni și internaționali de iluminat în jurul filozofiei sale de operare declarate de calitate în primul rând, integritatea în primul rând, managementul științific și inovația pragmatică și se poziționează ca furnizor desemnat pentru producătorii de iluminat care aprovizionează atât componente de corpuri de iluminat, cât și produse de iluminat decorative finite.

Atunci când evaluează orice producător din această categorie, cumpărătorii sunt bine serviți prin solicitarea de unități de probă pentru testarea reală la locul de instalare prevăzut sau într-un climat comparabil înainte de a se angaja la o comandă în bloc, deoarece specificațiile evaluate de laborator pentru eficiența panoului, ratingul IP și durata de viață a bateriei se traduc imperfect în performanța pe teren, în funcție de unghiul solar local, umiditatea și variațiile de temperatură. Întrebarea directă a unui furnizor cum diferă linia sa de produse în funcție de nivelurile de preț - în special care niveluri folosesc panouri monocristaline versus policristaline și care chimie bateriei este standard față de opțională - este de obicei cel mai rapid mod de a alinia o comandă în vrac cu cerințele reale de performanță ale unui proiect, mai degrabă decât să te bazezi pe descrierile generale de marketing.

Cheie la pachet: Cumpărătorii B2B obțin cea mai utilă comparație între producători, punând întrebări specifice la nivel de componentă — tehnologia panourilor, chimia bateriei, evaluarea IP și capacitatea de testare — mai degrabă decât comparând furnizorii doar pe descrierile generale ale produselor.

Ghid de întreținere și îngrijire pentru lumini solare de exterior

Luminile solare necesită mai puțină întreținere continuă decât echivalentele cu fir, dar o cantitate mică de îngrijire de rutină extinde semnificativ atât performanța de încărcare, cât și durata de viață generală a dispozitivului. Pașii de mai jos se aplică pe scară largă pentru instalațiile rezidențiale, de ospitalitate și municipale, având în vedere că site-urile comerciale cu trafic mai mare beneficiază de respectarea acestui program mai strict decât o grădină rezidențială cu utilizare redusă.

  1. Poziționați panoul pentru expunerea zilnică maximă la soare, în general cu fața în direcția ecuatorului pentru emisfera instalației și evitați montarea lui sub surplombe, copertine sau copac dens.
  2. Ștergeți suprafața panoului la fiecare patru până la șase săptămâni pentru a îndepărta praful, polenul sau resturile, deoarece chiar și un strat subțire de acumulare reduce în mod măsurabil cantitatea de lumină solară care ajunge în celulă.
  3. Verificați comutatorul de pornire/oprit și setarea modului în cazul în care o șuviță nu se aprinde, deoarece multe probleme de câmp provin de la lăsarea unității în poziția oprită sau de la o setare a modului, mai degrabă decât de o defecțiune reală a componentei.
  4. Inspectați mantalele cablurilor și îmbinările conectorilor la începutul și la sfârșitul fiecărui sezon în aer liber pentru crăpare, decolorare sau etanșări slăbite, înlocuind secțiunile deteriorate înainte ca acestea să permită pătrunderea apei.
  5. În regiunile cu ierni prelungite sub îngheț, urmați îndrumările producătorului cu privire la deconectarea sau aducerea bateriei în interior, deoarece frigul extrem prelungit poate accelera pierderea capacității în celulele NiMH și standard litiu-ion.
  6. Planificați înlocuirea bateriei conform programului implicat de chimia sa - aproximativ unul până la doi ani pentru NiMH, doi până la patru ani pentru litiu-ion și trei până la cinci sau mai mulți ani pentru LiFePO4 - mai degrabă decât să așteptați o defecțiune completă, deoarece o baterie care se apropie de sfârșitul duratei de viață duce adesea la scurtarea treptată a duratei de funcționare pe noapte înainte de a opri complet încărcarea.
  7. Evitați montarea panoului în apropierea securității artificiale sau a iluminatului stradal care ar putea interfera cu senzorul de lumină de la amurg până la zori, ceea ce poate face ca firul să rămână oprit sau să se pornească mai târziu decât se aștepta.
  8. Pentru instalațiile sezoniere, cum ar fi iluminarea evenimentelor sau afișările de sărbători, bobinați și depozitați șuvița în interior în afara sezonului, mai degrabă decât să-l lăsați expus pe tot parcursul anului, ceea ce reduce expunerea cumulativă la UV și la intemperii pe mantaua cu cordon.

Cheie la pachet: Cele mai multe probleme de performanță a luminii solare pe teren se regăsesc până la amplasarea panoului, acumularea de praf sau o baterie care ajunge la sfârșitul ciclului de viață nominal, toate acestea putând fi prevenite cu o simplă rutină de întreținere sezonieră.

Întrebări frecvente

Î1: De câte ore de lumină directă a soarelui trebuie să se încarce complet luminile solare de exterior?

Majoritatea luminilor solare de exterior sunt proiectate pentru a atinge o încărcare utilizabilă peste noapte cu aproximativ patru până la opt ore de lumină solară directă, neobstrucționată, deși cifra exactă depinde de tipul panoului, capacitatea bateriei și numărul de LED-uri de pe fir. Panourile monocristaline ating, în general, o încărcare completă mai rapid decât panourile policristaline sau cu peliculă subțire de aceeași dimensiune, ceea ce contează cel mai mult pentru site-urile cu ore de iarnă mai scurte.

Î2: Pot luminile solare de exterior să funcționeze în climatul înnorat sau cu lumină solară scăzută?

Luminile solare pot funcționa în continuare în climatul înnorat, dar performanța depinde în mare măsură de eficiența panoului și de capacitatea bateriei, deoarece lumina difuză prin acoperirea norilor produce o încărcare semnificativ mai mică decât soarele direct. Cumpărătorii din regiunile înnorate sau cu lumină scurtă ar trebui să acorde prioritate panourilor monocristaline și bateriilor de capacitate mai mare și să ia în considerare poziționarea panourilor în cel mai deschis și mai liber loc disponibil, chiar dacă asta înseamnă separarea panoului de firul LED în sine.

Î3: Care este durata de viață tipică a bateriei în lumini solare înainte de a fi necesară înlocuirea?

Durata de viață a bateriei depinde de chimie: bateriile NiMH durează de obicei unul până la doi ani de ciclism zilnic în aer liber, bateriile litiu-ion durează de obicei doi până la patru ani, iar bateriile LiFePO4 pot suporta în mod realist trei până la cinci ani sau mai mult, pe baza comparațiilor publicate între ciclul de viață din cele trei chimie. Durata de funcționare pe noapte mai scurtă treptat este de obicei primul semn că o baterie se apropie de sfârșitul ciclului de viață util.

Î4: Ce ar trebui să întrebe cumpărătorii B2B unui producător de lumini solare pentru exterior înainte de a plasa o comandă în vrac sau OEM?

Cumpărătorii ar trebui să întrebe ce tehnologie de panouri solare și chimia bateriei sunt standard pentru linia de produse specifică care este cotată, ce rating IP se aplică panoului, carcasei bateriei și conectorilor cablurilor, dacă fabrica acceptă dezvoltarea OEM sau ODM și ambalarea cu etichetă privată și dacă unitățile de probă sunt disponibile pentru testarea la fața locului înainte de confirmarea unei comenzi în vrac. Răspunsurile la nivel de componentă la aceste întrebări sunt în general mai utile pentru compararea furnizorilor decât descrierile generale de marketing.